سنسور فشار روغن دیزل ژنراتور

سنسور فشار روغن دیزل ژنراتور

سنسور فشار روغن دیزل ژنراتور: سنسور فشار روغن یکی از مهمترین سازوکارهای حفاظتی موتور است که با اندازه گیری و گزارش فشار روغن از خرابی موتور جلوگیری به عمل می‌آورد. شاید نام‌های فشنگی فشار روغن یا قوری روغن  را شنیده باشید این نام‌ها اسامی دیگر سنسور فشار روغن هستند که در جاهای مختلف بکار برده می‌شوند.

فشنگی فشار روغن دیزل ژنراتور یکی از مهمترین اجزای محافظت کننده از موتور است که در صورت خرابی یا کاهش فشار روغن سریعا باید تعمیر شود. مطمئنا شناخت این بخش و آشنایی با اجزا، علائم خرابی و سازوکار کلی آن به خصوص اگر خودروی سنگینی داشته باشید می‌تواند نقش موثری در حل مشکلات احتمالی خودرو تان ایفا کند.

به همین منظور در این مقاله قصد داریم با ارائه راهنمایی جامع و کامل در مورد این جز مهم حفاظت کننده از خودرو به شناخت شما از سنسور فشار روغن دیزل ژنراتور کمک کنیم؛ با گروه صنعتی رحیمی همراه باشید.

سنسور فشار روغن دیزل ژنراتور چیست

همان طور که پیش تر اشاره کردیم سنسور یا فشنگی فشار روغن بخشی حفاظتی برای موتور است. این دستگاه از اجزای متعددی شامل واشر، دیافراگم، محل قرارگیری سوییچ و مدارات داخلی، محل اتصال سیم یا کانکتور، کنتاکت عادی باز NO وکنتاکت عادی بسته NC، پیچ جهت بستن سنسور به بدنه موتور تشکیل شده است.

جایگاه قرار گیری این بخش بر اساس نوع و مدل وسیله‌ای که در آن بکار رفته می‌تواند متفاوت باشد اما به طور معمول در محل به خصوصی کنار موتور و در مجاورت جریان روغن قرار می‌گیرد.

محل دقیق تر قرارگیری سنسور فشار روغن دیزل ژنراتور: سنسورهای فشار و دمای روغن دیزل ژنراتور در مسیر حرکت روغن از کارتل دیزل ژنراتور به سر سیلندر موتور نصب می‌شوند. سازوکار ساده‌ای که این دستگاه برای جذب روغن در نظر گرفته سوراخ کوچکی ست که در سر سنسور فشار قرار دارد تا روغن از طریق آن وارد و فشار آن اندازه گیری شود.

پیشنهاد می‌شود: همه چیز درباره دیزل ژنراتور کامینز استمفورد

لازم به ذکر است که سنسور فشار روغن دیزل ژنراتور به طور عمده و در اغلب ماشین‌ها در یکی از بلوک‌های سیلندر موتور یا کنار فیلتر روغن و در کمتر مواردی در قسمت بالایی موتور نصب می‌شود.

بستن سنسور فشار روغن دیزل ژنراتور

حال که محل نصب سنسور فشار روغن دیزل ژنراتور را معرفی کردیم، خوب است نکات مهم نحوه بستن آن را هم بدانیم. این سنسور را در ژنراتور ماینینگ نیز به کار می‌برند.

  • اولین نکته حائز اهمیت برای بستن سنسور فشار روغن دیزل ژنراتور احتیاط است. در زمان حمل و نصب سنسور تمام دقت و احتیاط خود را بکار بگیرد تا ساختار شکننده سنسور آسیبی نبیند.
  • دومین نکته این است که حتما پیش از بستن سنسور تمیز بودن روغن را چک کنید.
  • و سوم اینکه برای بستن و فیکس کردن سنسور فشار روغن به هیچ عنوان از نوار تفلون استفاده نکنید؛ چرا که این نوار مسیر ورود روغن را می‌بندد و عملکرد سنسور را مختل می‌کند.

پیشنهاد می شود: تنظیم فرکانس دیزل ژنراتور

نحوه عیب یابی افت فشار روغن

یکی از مسائل مرتبط با سنسور فشار روغن دیزل ژنراتور زمانی ست که فشار روغن افت می‌کند. در این بخش قصد داریم نحوه عیب یابی دستگاه در این مواقع را مورد بررسی قرار دهیم.

در حقیقت هنگامی که فشار گیج روغن کم شود یا علامت هشدار سنسور فشار روغن دیزل ژنراتور روشن شود، موتور دیزل خاموش می‌شود.

نکته حائز اهمیت در این مواقع بررسی میزان روغن و چک کردن سطح و ویژگی‌های نرمال آن است. گیج روغن را با احتیاط بیرون بکشید و اول از همه سطح و مقدار روغن را بررسی کنید. پس از چک کردن حجم ایده آل روغن به سراغ ویژگی‌ها و علائم سلامت آن بروید و بررسی کنید آیا روغن در شرایط خوبی از گران‌روی، ویسکوزیته و چسبندگی هست یا خیر.

البته این نکته را فراموش نکنید که روغن‌ها بر اساس نوع و کیفیت به طور کلی پس از گذشت یک سال از زمان تولید خراب می‌شوند؛ در تعویض به موقع آن‌ها حساسیت کافی داشته باشید.

کنترل کردن روغن

در مرحله بعد پس از کنترل کردن روغن، به سراغ اجزای مرتبط بروید و تجهیزاتی از جمله پمپ روغن، خنک کن و سنسور فشار روغن را بررسی کنید. برای تست سنسور فشار روغن دیزل ژنراتور کافیست آن را مقداری شل کنید و با یک استارت نسبتا کوتاه و به صورتی که موتور روشن نشود، سلامت و عملکرد درست سنسور را چک کنید. در این هنگام اگر از کنار سنسور فوران روغن مشاهده کردید، مشکل از سنسور روغن بوده است اما اگر اینطور نبود باید به سراغ اجزای دیگر بروید و به دنبال مشکل در سه بخش فیلتر، خنک کن و پمپ روغن بگردید.

پس از آن توصیه می‌شود وایرینگ یا سیم کشی سنسور را چک کرده و عیب یابی را در آن‌جا ادامه دهید.

لازم به ذکر است که اگر از سلامت روغن و موتور اطمینان دارید می‌توانید با اعمال فشار به فشنگی یا سنسور فشار روغن (با یک استارت زدن کوتاه) تغییر مقاومت آن را به دست آورید.

پیشنهاد می‌شود: خطاهای دیزل ژنراتور

آیا چگونه گزارش سنسور فشار روغن دیزل ژنراتور دقیق است

سنسور فشار روغن دیزل ژنراتور: همان طور که احتمالا تا به اینجای مطلب متوجه شدید، کار اصلی سنسور فشار روغن دیزل ژنراتور اطلاع دادن وضعیت‌های غیر نرمال فشار روغن است که می‌تواند سبب آسیب به موتور شود. این کنترل وضعیت زمانی به درستی اتفاق می‌افتد که خود سنسور از لحاظ کارکرد در سلامت کامل باشد. اما چطور می‌شود سلامت و کارکرد سنسور را مورد آزمایش قرار داد؟ پاسخ این سوال در بررسی و شناخت ویژگی‌های سنسور فشار روغن دیزل ژنراتور نهفته است.

در خرید ژنراتور نیز باید تمامی نکات را در نظر گرفت، یکی از ویژگی‌های خیلی مهم و البته ساده‌ای که برای بررسی عملکرد صحیح سنسور روغن لازم است بررسی شود، زیر نظر گرفتن نشانگر سنسور است. نشانگر سنسور خود را بررسی کنید و مشاهده کنید که آیا به درستی روشن و خاموش می‌شود؟! یکی از حالات غیر نرمال و مشکلاتی که با بررسی نشانگر سنسور قابل مشاهده است، هنگامی ست که نشانگر سنسور مدام خاموش و روشن می‌شود و یا در همه زمان حتی در وضعیت پایدار و درست روشن می‌ماند. این‌ها دو نمونه از وضعیت‌های قابل ملاحظه در سنسور غیر سالم هستند که در صورت مشاهده سریعا باید رفع شوند.

سنسور فشار روغن دیزل ژنراتور: در این نوشته سعی کردیم به طور کامل و با بیانی ساده به بررسی سنسور فشار روغن دیزل ژنراتور بپردازیم و راهنمای جامعی برای حل مشکلاتی احتمالی آن به شما ارائه دهیم. با خواندن این مطلب و دنبال کردن مراحل می‌توانید مهارت‌ خود در عیب یابی و حل مشکلات سنسور روغن دیزل ژنراتور را تا حد بسیاری تقویت کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

صفحه اصلیدرباره ماپروژه هاتماس با ما
تماس