صفر تا صد دیزل ژنراتور استریم

صفر تا صد دیزل ژنراتور استریم

صفر تا صد دیزل ژنراتور استریم: دیزل ژنراتور یا موتور برق یکی از پرکاربردترین دستگاه‌ها برای تامین نیروی برق در نبود اتصال شبکه برق است. این دستگاه از دو بخش اصلی موتور محرک دیزل و ژنراتور generator یا مولد الکتریکی تشکیل شده است. و اما دیزل ژنراتور استریم چیست؟ دیزل ژنراتور استریم مزیت‌هایی نسبت به دیزل ژنراتور دارد. این دستگاه علاوه بر موتور دیزل و ژنراتور الکتریکی دارای تجهیزات جانبی به خصوصی چون سیستم مولد گرما، سیستم استارت خودکار و… است که عملکرد تامین برق در مواقع در دسترس نبودن یا قطعی اتصال برق را به بهترین نحو ممکن انجام می‌دهد.

اگر می‌خواهید بیشتر با طرز کار این دستگاه، نحوه نصب آن و بهترین برندهای آن آشنا شوید، در ادامه این مقاله با گروه صنعتی رحیمی همراه باشید.

اجزای دیزل ژنراتور استریم و نحوه کار آن

دیزل ژنراتور استریم با عملکرد فوق العاده از اجزای مختلفی تشکیل شده است. مهمترین اجزای آن عبارتند از: سیستم پیش گرمایش(گرم کن)، محفظه ضد صدا(کنوپی)، سیستم‌های کنترل، سیستم استارت خودکار، سیستم قطع کننده اضطراری مدار و…

(کاربرد محفظه یا اتاقک ضد صدا: اتاقک ضد صدا یا اتاقک ایزوله محفظه‌ای متناسب با سایز دیزل ژنراتور استریم است که به منظور کاهش صدای دیزل ژنراتور آن را بکار می‌برند.)

صفر تا صد دیزل ژنراتور استریم

نحوه کار دیزل ژنراتور استریم

دیزل ژنراتور استریم نوعی دیزل ژنراتور یا موتور برق است که عملکردی مشتبه با آن نیز دارد. این دستگاه به کمک نیروی پیشران موتور دیزل، از انرژی سوخت موتور(بنزین یا گازوئیل) استفاده می‌کند و نیروی مکانیکی را به الکتریکی تبدیل می‌کند. به همین دلیل است که به ژنراتور مولد الکتریکی نیز می‌گویند.

نحوه کار دیزل ژنراتور استریم سبب می‌شود این دستگاه در شرایط نبود شبکه برق به خوبی برق مورد نیاز را تامین کند و به عنوان منبع اضطراری ذخیره برق بکار برود.

دیزل ژنراتور استریم با دو نوع کوچک و خانگی و بزرگ و صنعتی در گستره وسیعی از شرایط و اماکن مختلف بکار می‌آید. انواعی از دیزل ژنراتور استریم با قدرت تولید ۱ تا ۲۰ آمپر در خانه‌ها، ادارات، فروشگاه‌ها و انواع با قدرت ۲۰۰۰ آمپر برای مجتمع‌های بزرگ و  کارخانه‌ها و کارگاه‌های صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پیشنهاد می شود: 5 راه افزایش راندمان دیزل ژنراتور

راه اندازی و نصب دیزل ژنراتور استریم

حال که به طور خلاصه با عملکرد دیزل ژنراتور استریم آشنا شدیم، با نحوه راه اندازی و نصب آن آشنا می‌شویم.

نحوه کار دیزل ژنراتور استریم

مراحل نصب دیزل ژنراتور استریم

  • بارگیری و حمل دیزل ژنراتور استریم

اولین مرحله نصب دیزل ژنراتور حمل آن به مقصد مورد نظر است. در هنگام بارگیری به محل قرارگیری و سلامت اجزای مهم دستگاه توجه داشته باشید.

  • قرارگیری دیزل ژنراتور استریم روی فونداسیون

پیش از قرارگیری دیزل ژنراتور استریم از مقاومت فونداسیون مطمئن شوید تا در هنگام قرارگیری دچار تخریب نشود و تراز موتور دیزل و ژنراتور بهم نخورد.

  • برای کارکرد درست و لرزش کمتر دستگاه، به هم تراز بودن محل قرارگیری دستگاه را چک کنید.
  • مرحله کابل کشی را با محاسبه صحیح فاصله دیزل ژنراتور تا تابلو برق انجام دهید.
  • با نصب خروج دمپر هوای گرم از تجمع حرارت و گرما درون دستگاه و اختلال در عملکرد آن جلوگیری کنید.
  • با نصب دمپر هوای سرد بازدهی دستگاه را افزایش دهید.

پیشنهاد می‌شود: رادیاتور دیزل ژنراتور

  • اگزوز را به دقت نصب کنید. توجه داشته باشید برای کارکرد درست دستگاه لوله اگزوز باید حدود ۲۰ درصد از دهانه توربو شارژر بزرگتر باشد.
  • با بستن اگزوز دستگاه آماده است. متصل کردن باتری‌ها و هواگیری گازوئیل انجام شود.
  • در انتها با نصب اتاقک ضد صدا یا کانوپی می‌توانید بازدهی و عمر دستگاه را افزایش داده و از صدای زیاد آن جلوگیری کنید.
  • در آخر به استفاده درست از دستگاه توجه داشته باشید و در صورت بروز علائم غیر معمول سریعا اقدام به عیب یابی و تعمیر آن کنید.

معرفی 5 برند برتر ژنراتور

نحوه نصب دیزل ژنراتور استریم را با هم بررسی کردیم، اما بهترین برندهای سازنده دیزل ژنراتور کدامند؟

برند ولوو پنتا (Volvo Penta)

این برند سوئدی یکی از بهترین تولید کنندگان انواع دیزل ژنراتور در سراسر جهان است که در ابتدا به دلیل ساخت موتورهای دریایی به شهرت رسید. دیزل ژنراتورهای تولیدی این شرکت دارای قدرت تولید 80 تا 700 kVA هستند.

برند کاترپیلار (Caterpillar)

یکی از بزرگترین برندهای تولیدی دیزل ژنراتورها در دنیاست. وجه تمایز این برند طراحی خاص و هماهنگ دیزل و ژنراتور است که باعث کیفیت و بازده فوق العاده دیزل ژنراتور می‌شود. تولیدات این شرکت با قدرت بالا بیشتر مناسب کاربردهای صنعتی و بزرگ هستند. قدرت دیزل ژنراتور کاترپیلا بین 300 تا بیش از 8000 kVA است.

برند کامینز استمفورد(Cummins)

 برند کامینز استمفورد کشور انگلستان یکی از قدیمی ترین و درخشان ترین تولید کنندگان دیزل ژنراتورهاست. تولیدات دیزل ژنراتور این شرکت با گستره وسیع ظرفیت بین ۱۰ تا ۳۰۰۰ kVA مناسب استفاده وسیع از خانه گرفته تا کارخانه‌های بزرگ هستند. 

پیشنهاد می‌شود: همه چیز درباره دیزل ژنراتور کامینز استمفورد

برند لوول (Lovol)

شرکت چینی لوول با بکارگیری قطعات با کیفیت و البته عرضه تولیدات با قیمت مناسب جزو پرطرفدار ترین برندهای دیزل ژنراتور است. این شرکت برعکس کاترپیلا بیشتر در تولید دیزل‌ ژنراتورهای کوچک و خانگی شهرت دارد. تولیدات این شرکت ظرفیت ۲۰ تا ۲۰۰ kVA دارند.

برند بنز (Benz)

بنز یکی از بزرگترین و شناخته شده در تولیدات انواع ماشین‌های سبک و سنگین و البته دیزل ژنراتور جزو بهترین‌های جهان است. تولیدات این شرکت با مهندسی معکوس در ایران ساخته و با قیمت مناسب عرضه می‌شوند. ظرفیت دیزل ژنراتور بنز(تهیه شده با مهندسی معکوس ایران) بین ۲۰ تا ۱۰۰ kVA و مناسب مصارف کوچک است.

اجاره دیزل ژنراتور

اجاره دیزل ژنراتور

انواع دیزل ژنراتورها با طیف وسیعی از کاربرد و قدرت با برندهای مختلف ایرانی و خارجی در بازار موجود هستند. طبیعتا مثل هر دستگاه دیگر برندهای معروف دیزل ژنراتور از قیمت زیادی برخوردار است که ممکن است با بودجه شما سازگار نباشد.

پیشنهاد می‌شود: سنسور فشار روغن دیزل ژنراتور

یک راه خوب برای استفاده از بهترین برندهای دیزل ژنراتور با قیمت پایین تر، اجاره دیزل ژنراتور است. خوشبختانه با پیشرفت فناوری و ارتباطات گسترده اجاره این دستگاه خیلی ساده و با مراجعه به وبسایت‌های مختلف امکان پذیر است.

می‌توانید با تحقیق و جستجو در اینترنت و اپ‌های مربوطه اجاره و خرید وسایل، بهترین کیفیت و برند ها را با قیمت مناسب اجاره کنید.

در این مقاله سعی کردیم به صورت کامل به بررسی دیزل ژنراتور استریم پرداخته و راهنمای جامعی برای استفاده از آن به شما ارائه دهیم. با مطالعه این نوشته می‌توانید با دیدی بازتر اقدام به خرید یا اجاره دیزل ژنراتور مناسب کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

صفحه اصلیدرباره ماپروژه هاتماس با ما
تماس