نگهداری از دیزل ژنراتور

نگهداری از دیزل ژنراتور: دیزل ژنراتور یکی از دستگاه‌های بسیار حساس برای تولید برق و تبدیل انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکی در انواع مختلف است. از قدیم گفتند که پیشگیری بهتر از درمان می‌باشد،به همین دلیل استفاده از روش‌های درست نگهداری از دیزل ژنراتور بهتر از تعمیر دیزل ژنراتور است.

برای تعمیر دیزل ژنراتور تکنسین‌های بسیار ماهری وجود دارد. اما روش نگهداری دیزل ژنراتور تنها به خود شما وابسته است و شما باید به صورت کامل عوامل مختلف افزایش راندمان دیزل ژنراتور،کاهش میزان استهلاک دیزل ژنراتور و کاهش میزان مصرف سوخت دیزل ژنراتور را بلد باشید.

چرا باید از دیزل ژنراتور نگهداری کرد؟

استفاده از اقدامات پیشگیرانه و نگهداری از دیزل ژنراتور می‌شود تا شما از ایجاد مشکل در ساختار فنی و ظاهری این دستگاه جلوگیری کنید و نیاز به تعمیر دستگاه نداشته باشید. در برخی از مواقع نگهداری و بررسی از دستگاه باعث می‌شود و شما مشکلات موجود در دستگاه را زودتر از وخیم شدن متوجه شوید و آنها را رفع کنید. جهت کسب هر گونه اطلاعاتی از دیزل ژنراتور بهتر است مقاله بسیار ویژه راهنمای جامع خرید دیزل ژنراتور را مطالعه کنید.

از دلایل استفاده درست از روش‌های نگهداری دیزل ژنراتور می توانیم به تضمین عملکرد درست، تعویض به موقع روغن دیزل ژنراتور،اطمینان از برقراری تمامی اتصالات الکتریکی و مکانیکی،تعویض به موقع فیلترهای دستگاه،اطمینان از کافی بودن ماده خنک کننده،اطمینان از وجود مکمل های خنک کننده،کنترل پنل،تمیز بودن سیستم اگزوز،سالم بودن تسمه‌ها،سیم ها،کانکتور ها،لوله ها و تمامی لوازم دیزل ژنراتور اشاره داشته باشیم.

پایین آمدن کارایی ژنراتور

در صورتی که روش‌های نگهداری دیزل ژنراتور مناسب نباشد،ژنراتور به عنوان تولیدکننده مونوکسیدکربن شناخته می‌شود به همین دلیل نه تنها دود آن می تواند خطرناک باشد بلکه بازدهی و کارایی ژنراتور پایین آمده و ژنراتور نیاز به تعمیر خواهد داشت.قابل ذکر است که دود تولید شده یعنی مونوکسید یک دود سمی شناخته می‌شود و می‌تواند باعث مسمومیت انسان‌ها و حیوانات باشد.

همچنین نگهداری از دیزل ژنراتور می‌تواند افزایش دهنده طول عمر این دستگاه باشد. معمولاً ژنراتورهایی که به صورت منظم بررسی نمی‌شوند به دلیل ایجاد مشکل به صورت مداوم و تعمیرهای پی‌درپی طول عمر بسیار کوتاهی دارند. اما اگر شما از روش‌های مناسب نگهداری این دستگاه استفاده کنید، نه تنها طول عمر آن را افزایش خواهید داد، بلکه در پرداخت هزینه‌های تعمیر و تعویض قطعات صرفه جویی خواهید کرد.

افزایش راندمان دیزل ژنراتور

یکی از چالش‌های بزرگ تکنسین های مهم و تولیدکنندگان دستگاه دیزل ژنراتور افزایش راندمان این دستگاه می باشد. افزایش راندمان دیزل ژنراتور به معنی دریافت بالاترین بازده ممکن دستگاه در کوتاه ترین زمان است.

دستگاه در زمان تولید توان مصرفی مفید و مشخص شده ای دارد،توان در تمامی دستگاه‌های یکسان برابر است اما شما با استفاده از روش‌های نگهداری دیزل ژنراتور می‌توانید به افزایش راندمان آن دستگاه‌های دیگر بپردازید.

نکته مهم در افزایش راندمان دیزل ژنراتور استفاده از روش‌های افزایش دهنده راندمان نیست بلکه رفع عوامل محدود کننده راندمان دیزل ژنراتور است.در ادامه رفع عوامل محدود کننده راندمان دیزل ژنراتور و عوامل افزایش دهنده آن را برای شما توضیح خواهیم داد.

رفع عوامل محدود کننده راندمان دیزل ژنراتور

کاهش قدرت دیزل ژنراتور در اثر بالا بودن درجه هوا

اولین عامل کاهش‌دهنده راندمان دیزل ژنراتور که شما باید آن را رفع کنید تاثیر دمای هوا بر روی دستگاه است دمای هوا می‌تواند تنفس دستگاه را کنترل کند و حجم هوای احتراق سیلندر موتور را در بر داشته باشد. برای افزایش راندمان در این زمینه می‌توانید از خنک کننده های بسیار قوی مانند اینترکولر افتر در کولر استفاده کنید..

کاهش قدرت بر اثر ارتفاع بسیار زیاد

یکی از عوامل کشور بسیاری از مصرف‌کننده‌های دستگاه دیزل ژنراتور نسبت به آن آگاهی ندارند تاثیر بسزای ارتفاع دستگاه است. شما دستگاه را در ارتفاعات بسیار بالا قرار می دهید هوای ورودی به دست کاهش پیدا می‌کند و در نتیجه قدرت خروجی بالای نخواهد داشت و همین دلیل شما باید یک ارتفاع تعیین شده و متوسط برای مکان دستگاه خود انتخاب کنید. نگهداری دیزل ژنراتور به صورت دقیق به ازای هر ۱۰۰ متر یک درصد افت قدرت دستگاه بیان شده است.

تاثیر رطوبت هوا روی قدرت دیزل ژنراتور

عوامل تعیین کننده قدرت دیزل ژنراتور می‌توانید به رطوبت هوا اشاره داشته باشیم برای مثال زمانی که شما در بارندگی و مه غلیظ دیزل ژنراتور استفاده کنید تا ۶ درصد کاهش قدرت دیزل ژنراتور روبه‌رو خواهید بود.

استفاده از خنک کننده هوای ورودی

یکی از عواملی که شما می‌توانید از آن برای افزایش راندمان دیزل ژنراتور استفاده کنید خنک کننده هوای ورودی است این خنک کننده می‌تواند حرارت هوای ورودی را دریافت کرده و چگالی آن را افزایش دهد، در نهایت احتراق دستگاه بهتر انجام می‌شود و دستگاه قدرت بیشتری خواهد داشت.

کاهش میزان استهلاک دیزل ژنراتور

تعیین میزان استهلاک دیزل ژنراتور با استفاده از رنگ دود انجام می‌شود. انجام عمل احتراق در درون سیلندر دود ناشی که از اگزوز خارج میشود نشان دهنده میزان استهلاک و عملکرد احتراق است.

در صورتی که دستگاه احتراق به درستی انجام ندهد و استهلاک بالایی داشته باشد دود دستگاه رنگی خواهد بود،از این رنگ ها می‌توانیم به سیاه،سفید و آبی اشاره داشته باشیم.

برای مثال دود سیاه بدترین نوع دود در بین رنگ‌های موجود است،دود نشان دهنده خرابی موتور دیزل ژنراتور یا وارد شدن مقدار بسیار زیادی سوخت در دستگاه است. قابل ذکر است که در برخی از مواقع نشان‌دهنده کم شدن فشار پاشش انژکتور یا کثیف بودن فیلتر هوا و مکش کم هوا به سیلندر نیز می باشد که تمامی این ها نشان‌دهنده میزان استهلاک استفاده از روش های نادرست نگهداری دیزل ژنراتور هستند.

برای کاهش میزان استهلاک دیزل ژنراتور بهترین را استفاده از روش‌های درست نگهداری دیزل ژنراتور است و همچنین شما باید به صورت متداول موتور دستگاه را بررسی کنید تا از هرگونه مشکل جدی در دستگاه در اولین فرصت جلوگیری شود.

کاهش میزان مصرف سوخت دیزل ژنراتور

کاهش میزان مصرف سوخت علاوه بر روش های درست نگهداری دیزل ژنراتور شما می‌توانید از حرکت دستگاه با سرعت استاندارد چون،کارکردموتور هنگام توقف،استفاده از روغن موتور مناسب،استفاده نکردن از ترمز دستگاه،تنظیم موتور،تنظیم خنک کننده هاو… اشاره داشته باشیم.

اگر شما به دنبال خرید یا اجاره دیزل ژنراتور با کمترین مصرف سوخت، استهلاک و بهترین روش نگهداری دیزل ژنراتور در ایران هستید. ما به شما خرید و استفاده از مشاوره‌های مجموعه صنعتی رحیمی را پیشنهاد میکنیم.این برند از بهترین برندهای تولیدکننده دیزل ژنراتور در ایران است که با کمترین قیمت محصولات را ارائه می‌کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

صفحه اصلیدرباره ماپروژه هاتماس با ما